A gyerekeknek születésük után számtalan dolgot kell elsajátítaniuk viszonylag rövid idő alatt. Ebbe beletartozik a mozgásfejlődés is, ami a rajzolás szempontjából igen érdekes.
Alábbiakban bemutatjuk, hogy a gyermek fejlődés melyik szakaszban hogyan változik a gyermekrajz szempontjából és, hogy a későbbiekben miként segíthetsz gyermekednek a további fejlődésben.
Életszakaszok és rajzfejlődés
1-2 év
Az 1 éves gyermekek szinte nem is néznek a rajzra és nem szab határt számukra a rajzlap. Inkább maga az eszköz mozgatása okoz nekik örömet. 1,5 éves kor körül már szándékosan hagynak nyomot a papíron.
Még itt sem a rajzolás, inkább a papír felfedezése a cél. 2 évesen már rendeltetésszerűen használják az eszközöket, megjelennek az első igazi firkák.
2-3,5 év
Ilyenkor kezdik a gyermekek jelentéstartalommal felruházni a rajzokat. Már ismerik az egész firkakészletet, ami körülbelül 20 alakzatból áll. Ez mérföldkő a gyermek fejlődése szempontjából.
Érdekesség: Ebből a 20 alakzatból a világ összes betűje megformázható, bármilyen létező vagy már halott nyelven.
Ezeket a jeleket Rhoda Kellogg és Scott O’Dell fedezte fel és jegyezte le. A vizsgálat eredménye több ezer gyermekrajz tanulmányozása alapján született.
Olyan ősi jeleket is rajzolnak ilyenkor a gyerekek, mint a mandala, amit használnak később a Nap és az ember rajzolás során is.
3,5 évesen már tudatosan rajzolnak, tudják, mit szeretnének a papírra vetni, azonban ez a felnőttek számára még nem felismerhető. Sokszor két hasonlóan kinéző rajz is kaphat teljesen eltérő jelentéstartalmat. Már képesek a gyerekek összekötni a vonalak végeit.
4-9 év
Ebben a korban kezdődik a valódi alkotási vágy és az élethű ábrázolás iránti igény. Ilyenkor keletkeznek a „Picasso”-s rajzocskák, mivel a gyerekek csak kis részletenként rajzolják a képeket, viszont az arányérzék még nem fejlődött ki náluk teljesen.
Ilyenkor már felismerhetőek az ábrázolt alakzatok.
7 éves korig sokat fejlődnek ezek a képességek. Leginkább a finommotorika alakul erőteljesen. Ezt leginkább az ujjak mozgása, a ceruzafogás és használat segíti elő.
TIPP: A finommotorika fejlődésében az olyan tevékenységek is fontos szerepet játszanak, mint a gyöngyfűzés, kavicsgyűjtés, festés, főzés, gyurmázás, stb.
Így ügyesedik gyermeked keze, ami sokat segít az iskolakezdésben, hiszen ez a képesség kell leginkább az írástanuláshoz.
7-9 évesen már képes úgy mozgatni a ceruzát a papíron, ahogy akarja. 9 éves korra minden gyermeknél tökéletessé fejlődik a finommotorika, így képesek élethű rajzokat is készíteni.
10 év
10 éves kor felett már foglalkoznak a részletekbe menő ábrázolással is. Ilyenkor már a színárnyalatok is szerephez jutnak. Ettől a kortól kezdve már felnőtt minőségben is képesek alkotni a gyerekek.
Szülői beszámolók alapján a rajzolás fejleszti a gyermek koncentrációját, megfigyelési képességét, szépírását, szövegértését és a Jobb agyféltekés rajztanfolyamon szerzett technikák óriási sikerélményt és önbizalmat adnak neki! 🙂
Olvasd el itt a gyerekek élményeit a tanfolyamról, valamint Gulyás Annamária szülő tapasztalatait.
Hogyan segíthetsz gyermekednek a fejlődésben?
A gyermek fejlődése különösen fontos 14 éves kor alatt, ezért nem árt néha besegítenünk. A Művészház Jobb agyféltekés gyermek rajztanfolyamán részt vehet minden 9 és 13 év közötti gyermek.
A tanfolyamon elsajátítják az élethű rajzolás trükkjeit és titkait, miközben javul a koncentrációs képességük. Emellett fejlődik a kézügyesség –a finommotorika- és részletgazdagabbak lesznek a rajzok.
Sok élmény és különleges meglepetések várják a gyerekeket a Jobb agyféltekés gyermek rajztanfolyamon!
Ha iskolaszüneti programot kerestek, akkor ajánljuk minden szünetben megrendezésre kerülő rajztáborunkat 9-11 és 11-13 éves gyerekeknek. A tábor 5 napos.
Ha még nem járt gyermeked nálunk rajztanfolyamon, akkor a kezdő táborba jelentkezzetek, ha már elvégezte legalább a Rajz I-et, akkor a haladó rajztáborban a helyetek!
Jelentkezz most és legyen kreatív a nyár!
Fejlesztenéd, frissítenéd rajztudásod?
INGYENES Online rajztanfolyam!
- 11+1 gyakorlati TIPP
- Azonnal alkalmazható technikák
- Az alapoktól a portré rajzolásig
- A papír kiválasztásától a kész rajzod fotózásáig
- Többek között megtanulod a tökéletes portré 9 titkát és
- megtudod, hogy melyik a hozzád illő árnyékolási technika, valamint
- mi az a 10 végzetes hiba, amit semmiképp ne kövess el!
Írd be a neved, e-mail címed és legyél Te is birtokosa a Tudásnak!
Iratkozz fel MOST INGYENES Online RAJZTIPPjeinkre!
Írd be a neved, e-mail címed és hamarosan érkeznek is az első tippek!
Kattints és iratkozz fel most!”
Remélem érdekesnek találtad a cikket és tudtam segíteni a fejlődésedben! Ha további kérdésed lenne a témával kapcsolatban, vedd fel velünk a kapcsolatot és mi segítünk Neked! Hasznosnak találtad cikkünket? Oszd meg másokkal is, a közösségi oldalon!