Drapéria rajz - a rajztanulás alapja
A drapéria rajz a klasszikus rajztanulás egyik alaptémája. Képzőművészeti iskolákban nincs is felvételi nélküle. Talán az lehet az oka, hogy később nélkülözhetetlen kiegészítője például a csendélet ábrázolásoknak.
De ugyanígy feltűnhet egy kép hátterében egy szépen komponált függöny, vagy akár emberábrázolásoknál a modell ruhája, mely lágy redőkben omlik alá. Ezek valójában mind-mind drapéria rajzból alakulnak ilyen széppé.
Cézanne: Csendélet almákkal c. festménye
Munkácsy Mihály: Szalonbelső c. festménye
Drapéria rajz – mire kell figyelned rajzolás közben?
Amikor rajzolsz, két elsődlegesen fontos dolog van, amire figyelned kell: mi a forma és honnan jön a fény? Ezek határozzák majd meg, hogyan árnyékold a rajzodat. Erről mesél neked Andi a Drapéria Rajz Online Tanfolyamban az alábbi videóban.
Miért fontos az árnyékolása?
Az árnyékolás azért fontos, mert ez hozza létre azt az optikai hatást, ami azt az érzetet kelti a nézőben, hogy a világosabb részek kiemelkednek (előrébb és közelebb vannak), a sötétebbek pedig besüllyednek (hátrébb és mélyebben vannak). A drapériánál ezek az árnyékok a redőzeten figyelhetőek meg.
Legtöbbször nem csupán egyetlen árnyékot kell figyelemmel követned, hanem többet is. Ezért kezdetben fontos, hogy csak pár redő legyen a gyakorló rajzodon, hogy követhető legyen a számuk. Ha már gyakorlottabb vagy, akkor lehet akár nagyon gyűrött, vagy gazdagon és sok irányban redőzött a drapéria. Sőt, akár mintás is!
Drapéria rajz - Hogyan ábrázold az árnyékokat a drapérián?
A drapéria, bármilyen anyagból is legyen, minden esetben egy olyan kelme, ami redőket, hurkákat, hullámokat vet. A leggyakrabban nem szögletesen határolódik, hanem puha hajlásokkal. Az árnyékolásnál is ezt kell követned.
Ha ezeket a puha hajlásokat, gömbölyödéseket élethűen szeretnéd ábrázolni, van rá egy remek rajzos trükk: a tónusskála.
Drapéria rajz TIPP:
“Ahogy a neve is mutatja itt nem élesen, kontrasztosan válnak el a tónusok, hanem szép lépcsőzetesen, átmenetesen alakul a sötétből a világosabb felé. Így kell majd őket ábrázolnod a rajzlapodon is.”
Láthatod, hogy ez a téma kellőképpen összetett ahhoz, hogy alapos megfigyeléseket végezhess rajta, és fejleszd általa a rajztudásodat. Ezen kívül számtalan lehetőség nyílik az alkotás során, hogy kreatívan felhasználd, amit általa tanulhatsz!