A perspektíva ismerete rendkívül fontos, ha jól és pontosan szeretnénk tudni rajzolni. A perspektivikus ábrázolásmód ismerete nélkül rajzaink nem fognak térbelinek, élethűnek tűnni.
Mi az a perspektíva?
A perspektíva az az ábrázolás mód, mellyel tárgyak térbeliségét tudjuk visszaadni sík felületen.
A perspektivikus ábrázolásnak két fő törvényszerűsége van:
- A távolabb lévő tárgyak kisebbnek látszanak, mint a közelebb lévők.
- A párhuzamos vonalak összetartanak, és egy távoli pontban (enyészpont) találkoznak.
A perspektivikus ábrázolás fajtái
A perspektivikus rajzolásnak több fajtája van:
- egy pontos perspektíva: mikor a párhuzamos vonalak egy pontba futnak össze.
Bizonyára megfigyelted már, ahogy a párhuzamosan futó vonatsínek, ha megfelelő szögből nézzük, úgy tűnnek, mintha a végtelenben találkoznának: - két pontos perspektíva: A párhuzamos vonalak két, a horizonton lévő pontban futnak össze. Városrészek rajzolásánál például az épületek falainak vonalai két enyészpontban futnak össze:
- három pontos perspektíva: A párhuzamos vonalak 3 különböző pont felé tartanak össze. Ilyenkor a függőleges vonalak is összetartanak egy távoli pont felé. Ezt akkor használjuk, ha például alul-, vagy felülnézetből rajzolunk meg egy épületet:
- nulla pontos perspektíva: ha a képünkön nincsenek párhuzamos vonalak, akkor enyészpontokról se beszélhetünk, tehát ezt nulla pontos perspektívának nevezhetjük.
A perspektíva használata rajzolásnál
Ha térbelinek szeretnénk megrajzolni egy olyan képet, melyen párhuzamos vonalak is vannak, figyelnünk kell a fentebb említett törvényszerűségekre.
Vegyünk például egy asztalt. Ha az asztal pont velünk szemben van, és pont a horizonttal párhuzamosan áll, akkor a horizonttal párhuzamos élei továbbra is párhuzamosak lesznek és a távolodó élei fognak összetartani egy távoli enyészpont felé:
Ha viszont más szögből nézzük és nem párhuzamosan áll a horizonttal az asztal, akkor az élei két pont felé futnak össze:
Egy kocka perspektivikusan ábrázolva nem így,
hanem így fog kinézni:
Vegyünk például egy poharat is. Ha felülről nézzük, a pohár széle által képzett kör vékonyabb ellipszisnek tűnik, mint a pohár alja által képzett kör, hiszen az alsó körre jobban rálátunk:
Ha a pohár felső széle pont a szemünk vonalában van, akkor az általa alkotott kör csak egy vonalnak látszik, viszont a pohár alja egy vékony ellipszist képez:
Ha alulról nézünk a pohárra, akkor viszont a felső széle fog szélesebb ellipszisnek tűnni, mint az alsó része:
Egy érdekesség a perspektivikus ábrázolásról
Bizánci és orosz ortodox ikonokon rendszerint fordított perspektívát használtak. Ezeken a képeken a távolabbi tárgyak tűntek nagyobbnak, mint a közelebbiek, és a párhuzamos vonalak a kép nézője felé tartottak össze.
Vitatott, hogy vajon ez az ábrázolásmód tudatos volt-e, vagy csak a perspektíváról való tudás hiánya miatt festették meg így a képeket. Mindenesetre ez a fajta perspektivikus ábrázolás kicsit azt az érzetet kelti az emberben, mintha az ikonon lévő személyek szemszögéből lenne megfestve a kép és a néző maga is a kép része lenne.
Szívesen tudnál többet a rajzolásról?
Akkor kattints a képre és próbáld ki a Jobb agyféltekés rajzolást 3 órában most!
INGYENES Online rajztanfolyam!
Fejlesztenéd, frissítenéd rajztudásod?
- 11+1 gyakorlati TIPP
- Azonnal alkalmazható technikák
- Az alapoktól a portré rajzolásig
- A papír kiválasztásától a kész rajzod fotózásáig
- Többek között megtanulod a tökéletes portré 9 titkát és
- megtudod, hogy melyik a hozzád illő árnyékolási technika, valamint
- mi az a 10 végzetes hiba, amit semmiképp ne kövess el!
Írd be a neved, e-mail címed és legyél Te is birtokosa a Tudásnak!
Iratkozz fel MOST INGYENES Online RAJZTIPPjeinkre!
Írd be a neved, e-mail címed és hamarosan érkeznek is az első tippek!
Kattints és iratkozz fel most!”
Remélem érdekesnek találtad a cikket és tudtam segíteni a fejlődésedben! Ha további kérdésed lenne a témával kapcsolatban, vedd fel velünk a kapcsolatot és mi segítünk Neked! Hasznosnak találtad cikkünket? Oszd meg másokkal is, a közösségi oldalon!